Десна

Десна — річка в Україні (Чернігівська, Київська області) та Росії (Смоленська та Брянська області), ліва притока Дніпра.

Походження назви

Слово «десна» є древнім слов'янським словом, що значить «правиця», права рука. Згідно зі словником Б.Грінченка, цим словом українці називали праву руку ще на початку ХХ сторіччя. Академік О. О. Шахматов на доказ просування на північ слов'янських племен антів після їх поразки від аварів (обрів) наводить гідронім Десна. Адже тільки якщо рухатися з півдня на північ, річка Десна стає правою притокою Дніпра, а не лівою, якою вона є за законами географії.

Відомий краєзнавець О. Знойко зазначає: «Десна — антський гідронім, подібно до інших. Неподоланна любов до своєї землі не дозволила антам відступити перед аварами. Жорстока поразка від готів (IV ст.), безперечно, посунула антів на північ. До зустрічі з аварами дожили нащадки колись могутнього народу — плем'я танів — данів (за Шафариком — танва), але й вони, мабуть, подалися на північ. Тому з VI століття згадок про перебування антів на Дніпрі немає. Хроніка Менандра (568–582 рр.), де йдеться про разгром антів у бою з аварами й жахливі наслідки цієї поразки, пояснює, чому в сучасних хронологіях 568 рік згадується як дата розселення слов'ян на захід. Академік О. О. Шахматов писав, що в цей час анти зайняли північну частину території Подолії, Волині й Київщини. Саме на Київщині, треба думати, й відбувся остаточний розгром антів аварами.»

Географія

Річка має притоки:

  • праві — Білоус, Мена, Судость, Смячка, Снов, Убідь, Стрижень
  • ліві — Болва, Доч, Сейм, Остер.
Довжина річки становить 1130 км, із них в Україні 591 км. За водозбірною площею Десна посідає друге місце серед приток Дніпра, площа басейну становить 88,9 тис. км². Починається Десна на Смоленській височині, впадає до Дніпра в районі Києва. На своєму шляху приймає 18 правих та 13 лівих приток, серед них найбільші — Судость, Снов, Сейм, Остер.