Макензі

Макензі — найбільша річка Канади й усієї американської Півночі: протяжність річки — приблизно 4,5 тисяч км. Її басейн розташований між пасмами Кордильєр і Гудзоновою затокою, між преріями на півдні й арктичним узбережжям на півночі. Інколи звана «Північною Міссісіпі»: ймовірно, тому, що коли подивитись на карту, то Макензі є немовби зворотним відображенням Міссісіпі — обидві ріки течуть у протилежних напрямах і майже навпіл ділять між собою материк.

Починається річка Макензі як Атабаска в канадській провінції Британська Колумбія у Скелястих горах Кордильєр. Після озера Атабаска, річка тече вже під назвою Невільнича та впадає до Великого Невільничого озера, а витікає з нього як Макензі.

Макензі має досить складну річкову систему, та й сама вона на окремих ділянках своєї течії називається по-різному. Під іменем Атабаски річка спускається із Скелястих гір, утворюючи подекуди пороги і водоспади. Вихопившись із гір на великі рівнини, вона тече до великого озера Атабаски, а вийшовши з нього, називається Невільничою. Далі її шлях пролягає до Великого Невільничого озера.

Ім'я «Атабаска» річка одержала від назви індіанського племені, яке живе на території, де вона протікає. Невільнича річка й озеро так названі тому, що індіанці, які жили на їхніх берегах, серед інших племен були відомі як «раби». Слово «раб» в уявленні індіанців східних районів означало «ворог», «чужа людина». Ці групи часто ворогували між собою, звідси виникли і неприязні стосунки. Коли європейці-колонізатори дізналися про це, вони так і назвали річку й озеро.

З Великого Невільничого озера витікає річка Макензі, названа ім'ям свого першовідкривача. Вона тече на північ і впадає в Північний Льодовитий океан; ширина могутнього потоку досягає 1,5—2 км. Край, по якому тече Макензі, лежить осторонь від торговельних шляхів, він малозаселений і відзначається суворими природними умовами. Європейці з'явилися тут значно пізніше, ніж на Міссісіпі.