Ніл

Ніл знаходиться на ділянці між Асуаном і Каїром Ніл тече через западину у вапняковому плато.

Ширина долини змінюється від 1-3 км на півдні до 20-25 км на півночі. Нижче Каїру річище розширюється і переходить у багаторукавну дельту площею приблизно 24 тис. км². Щорічні розливи Нілу, які супроводжувалися відкладенням на заплаві великої кількості родючого мулу, сприяли ранньому розвитку землеробства. Внаслідок того, що велика кількість мулу осідає на дні та берегах річки, поверхня долини Нілу має нахил від річки, а не до неї. Береги на 1-2 метри вищі за середній рівень долини. Тому під час розливів Ніл заливав своїми водами всю рівнину.

В результаті будівництва в 1960-х роках висотної Асуанської греблі на півдні країни утворилося велике озеро Насер, з'явилася можливість регулювати стік Нілу і попереджувати катастрофічні паводки. У Єгипті Ніл не має жодної постійної притоки. Ніл розливається тому, що у субекваторіальному поясі панують екваторіальні вітри. Випаровуваність з поверхні ріки значно перевищує кількість атмосферних опадів. На території Єгипту початок паводка Нілу припадає на червень-липень, а його пік — на вересень. Взимку відбувається поступове зниження рівня води, і в травні він мінімальний. У цей час вода прозора, тоді як у повноводдя — каламутна через високий вміст принесених з екваторіальних районів наносів. У Хартумі, столиці Судану, з'єднуються два могутні потоки — Білий Ніл і Блакитний Ніл, які формують річку, що багато тисячоліть тому стала колискою великої цивілізації фараонів.

Історія

Сточище Нілу охоплює 3,254,555 км², близько 10% площі Африки[1]. Дві великі річки, що зливаються у Хартумі створюють сам Ніл — це Білий Ніл, що має витоки в екваторіальній Східній Африці, і Блакитний Ніл, що тече з Ефіопії. Обидві річки прямують західним краєм Східно-Африканського розлому, в середній частині Великої рифтової долини. Нижче злиття Блакитного і Білого Нілу єдиною великою притокою є річка Атбара, яка бере початок в Ефіопії, на північ від озера Тана, має довжину близько 800 км. Вона тече лише під час сезону дощів в Ефіопії і дуже швидко пересихає. Впадає в Ніл близько 300 км на північ від Хартуму. Ніл незвичайний тим, що свою останню притоку (Атбара) отримує на півдорозі до моря. З цієї точки і далі на північ, Ніл зменшується через випаровування. Ніл має шість груп порогів, перший в Асуані і шостий в Сабалока (на північ від Хартуму), від шостого порогу Ніл робить великий закрут — «великий вигин Нілу». На північ від Каїру, Ніл розпадається на два гирла, які впадають в Середземне море: Розетта на заході і Дамієтта на сході, утворюючи дельту Нілу.