Водоспад Гуллфосс

На півдні Ісландії знаходиться одне з найкрасивіших місць цієї країни - водоспад Гуллфосс. Води стрімкої річки Хвітау протікають по долині гейзерів Хаукадалур і, діставшись до краю гірського пасма, з ревом обрушуються вниз утворюючи Золотий водоспад - так перекладається назва водоспаду Гуллфосс.

Ніхто не знає точно чому водоспад був названий Золотим. Можливо, тому що він також прекрасний і від нього важко відірвати погляд. Особливо, коли в сонячну погоду над ним утворюється веселка, яку видно за кілька кілометрів. До речі, назва річки Хвітау перекладається як «біла». Що цілком виправдано: на поверхні цього шаленого потоку утворюється біла піна. Однак сама вода здається то блакитно-сірою, то прозоро-сірою.

Водоспад Гуллфосс примітний своєю будовою. Він утворений з трьох рівнів і двох каскадів, розташованих практично перпендикулярно один до одного. Висота верхнього каскаду 11 метрів, а нижнього - 21 метр. У період, коли рівень води в річці досягає свого максимуму, вода мчить зі швидкістю близько 130 кубометрів в секунду і видає неймовірний шум.

Волога стежка, яка проходить знизу до верхнього рівня водоспаду, веде крізь хмару водяного пилу. Водоспад відмінно проглядається з боку шосе. З вершини водоспаду Гуллфосс можна побачити блакитні льоди льодовика Langjokull і великий гірський перевал Kjolur.

Раніше було зроблено багато спроб побудувати на місці водоспаду Гуллфосс гідроелектростанцію, що призвело б до руйнування водоспаду. Так, наприклад, коли територію водоспаду орендував Тоумас Тоумассон, робилися спроби побудови електростанції. Однак затія не вдавалася через брак коштів. Крім того, на підтримку захисту водоспаду виступив дочка Тоумаса - Сігріудюр Тоумасдоуттір. Вона погрожувала кинутися з водоспаду вниз у разі спорудження. Це викликало великий суспільний резонанс і зіграло роль в захисті і збереженні водоспаду. Нині на вершині водоспаду на честь цього вчинку розміщений кам'яний пам'ятник з профілем героїні. Ось такою легендою оповитий водоспад Гуллфосс.