Янцзи

Янцзи або Чан — найдовша річка Євразії, третя за довжиною у світі (після Нілу і Амазонки). Протікає територією Китайської Народної Республіки, має довжину близько 6 300 км, площа басейну — 1 808,5 км². Янцзи приймає притоки з п'ятої частини площі Китаю і в її басейні проживає третина населення Китаю. Разом з Хуанхе, Янцзи є найважливішою річкою в історії, культурі та економіці Китаю. Процвітаюча дельта річки Янцзи продукує до 20% ВВП Китаю. Річка є важливою фізичною і культурною розділовою лінією між Північчю і Півднем Китаю. Китайці, що живуть на північ від Янцзи, говорять різними діалектами мандаринської мови. У більшості провінцій на південь від ріки розмовляють китайськими мовами, які є незрозумілими для мандариномовних людей.

Річка Янцзи протікає через велику кількість екосистем і сама є середовищем проживання декількох ендемічних і зникаючих видів, включаючи китайських річкових дельфінів (нині вимерлі), китайських алігаторів, і осетра Янцзи. Протягом тисячоліть людина використовувала річку для пиття, зрошення, каналізації, транспорту, промисловості, позначення кордонів і воєн. ГЕС «Три ущелини» на річці Янцзи є найбільшою гідроелектростанцією у світі. В останні роки річка постраждала від промислового забруднення навколишнього середовища, сільськогосподарських стоків, замулювання і втрати водно-болотних угідь та озер, що посилює сезонні повені. Деякі ділянки річки в наш час охороняються як природні заповідники. Ділянка Янцзи, що тече через глибокі ущелини на заході провінції Юньнань є частиною заповідника «Три паралельні ріки», що входить до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Географія

Джерело Янцзи розташоване на захід від гори Геладандун Тангла, в східній частині тибетського нагір'я на висоті близько 5600 м над рівнем моря. Річка протікає через східні області провінції Цінхай, а потім повертає на південь, і по глибокій долині, що служить кордоном між Сичуанем і Тибетом, досягає провінції Юньнань. У цій долині, розташованій в Сіно-Тибетських горах, відбувається основне скидання висоти — з 5 тис. до 1 тис.м. Тут річка кілька разів змінює напрямок і утворює глибокі ущелини, такі як Ущелина Стрибаючого Тигру.

Навігація річкових судів починається від повіту Шуйфу провінції Юньнань [7] . Ближче до міста Ібінь, який розташований на вході річки в Сичуаньську улоговину, річка опускається до висоти 305 м, а біля міста Чунцін висота річки над рівнем моря становить 192 м протікаючи через Сичуаньську улоговину, Янцзи зливається з великими притоками Міньцзян і Цзялінцзян, які суттєво збільшують її обсяг. На 320-кілометровій ділянці від Чунцин до Ічана Янцзи скидає висоту до 40 м, протікаючи глибокими ущелинами, які відомі своєю красою і складністю навігації. Пробиваючись далі через гори Ушань, річка є природним кордоном між провінціями Чунцін і Хубей і утворює знамениті «Три ущелини» («Санься»). У цьому районі побудовано найбільшу у світі гідроенергетичну споруду «Санься».

На території провінції Хубей Янцзи поповнюється водами численних озер, найбільше з яких — Дунтін, розташовується на кордоні провінцій Хунань і Хубей. У місті Ухань Янцзи зливається зі своєю найбільшою притокою — річкою Ханьшуй. У північній частині провінції Цзянсі Янцзи приймає води найбільшого в Китаї прісноводного озера Поянху. Потім річка протікає через провінції Аньхой і Цзянсу і, нарешті, впадає в Східно-Китайське море біля Шанхаю. Нижня течія Янцзи проходить через Цзянханську рівнину і південну частину Великої Китайської рівнини, де річка часто ділиться на рукави, при цьому ширина основного русла досягає 2 і більше км. У районі впадіння у Східно-Китайське море Янцзи формує масштабну дельту площею близько 80 тис.км². Чотири з п'яти основних прісноводних озер Китаю стікають в Янцзи.

Опис річки

Середня витрата води біля гирла дорівнює 34 тис.м ³ на секунду, річний стік оцінюється в 1070 км³ (4-е місце у світі). Твердий стік Янцзи перевищує 280 млн.т. на рік, що призводить до швидкого зростання дельти — в середньому на 1 км за 35-40 років. Великою кількістю домішок також пояснюється жовтий колір вод річки. Режим річки мусонний, раніше в літній час рівень води в Сичуаньській улоговині піднімався на 20 м, а на рівнинних частинах — до 10-15 м. Морські приливи поширюються річкою на 700 км від гирла (до міста Цзюцзян). Для захисту від постійних в минулому спустошливих повеней створена система дамб загальною довжиною понад 2,7 тис.км. Певною мірою силу повеней зменшують озера Поянху і Дунтінху, що приймають величезні обсяги паводкових вод Янцзи. Сильні повені були в 1870, 1896, 1931, 1949, 1954 і 1998 роках.

Води річки широко використовується для зрошення рисових полів, особливо на території Сичуаньської улоговини і в нижній течії. Янцзи є головною водною магістраллю Китаю. Судноплавна ділянка починається від підніжжя Сіно-Тибетських гір і триває 2850 км до Східно-Китайського моря. Морські судна водотоннажністю до 10 тис.т. можуть підніматися до міста Ухань. Сумарна довжина водних шляхів басейну Янцзи перевищує 17 тис.км. Річка є одним з найбільш завантажених водних шляхів світу. Обсяг вантажних перевезень в 2005 році досяг 795 млн.т. Вздовж узбережжя Китаю розташований Великий канал, що з'єднує Янцзи з Хуанхе. Крім того, починаючи з 2002 року Китай почав реалізовувати проект з перекидання вод з півдня на північ з басейну Янцзи в Хуанхе. Чиста, глибока і придатна для судноплавства від гирла до підніжжя гір. У низов'ях стік ріки регулюють численні озера. Впадає в Тихий океан. Режим Янцзи складний. Річка розлива'ться не тільки через мусонні дощі і тайфуни (наприкінці літа — початку осені), але і на­прикінці весни — початку літа, коли в горах тануть льодовики і сніг.