Євразія

Євразія — найбільший материк на Землі. Омивається водами Тихого, Атлантичного, Індійського та Північного Льодовитого океанів.

Євразія – єдиний материк, річки якого належать до басейнів всіх чотирьох океанів. Разом з тим в Євразії знаходиться найбільші області внутрішнього стоку, на які припадає 30% площі континенту. Різкі кліматичні контрасти, нерівномірність випадання опадів, відмінності в рельєфі визначають нерівномірний розподіл внутрішніх вод по території материка. В Євразії є всі типи річок за характером живлення й режимом стоку. В різних частинах материка річки живляться дощовими й ґрунтовими, талими сніговими й льодовиковими водами.

В Атлантичний океан і його моря впадають річки Західної, Південної й частково Східної Європи. В верхній течії вони протікають у вузьких глибоких долинах, мають багато численні пороги й водоспади. Бурхливі водні потоки виносять масу твердого матеріалу (пісок, гальку), який відкладається при виході річок на рівнини, де течія різко уповільнюється. Режим річок залежить від особливостей кліматичних умов. На заході, в області морського клімату, річки не замерзають.

Численні озера Євразії мають різноманітне походження. Поширені реліктові озера, які збереглись від більших водойм, які були тут в неогені й на початку антропогену. Перш за все, це Каспійське й Аральське моря-озера. Це залишки древнього морського басейну, який втратив сполучення з океаном. Походження багатьох озерних улоговин пов’язано з тектонічними процесами в рифтових зонах – розломах земної кори: найглибше в світі озеро – Байкал, а також озера Мертве море й озера в глибоких тектонічних западинах (озера Скандинавії). Озерами льодовикового походження на рівнинах найбільш багата північна частина Європи (озера Фінляндії); гірські озера льодовикового походження збереглися в Альпах, Гімалаях, Тибеті. На Японських і Філіппінських островах поширені озера вулканічного походження. В місцях поширення вапняків знаходяться карстові озера. Багато озер формувалися внаслідок взаємодії кількох факторів. Наприклад озера Вірменського нагір’я мають тектонічно-вулканічне походження.

А також Євразія славиться своїми водоспадами. Найвідомішими водоспадами материка є: водоспади Плітвіцьких озер, водоспад Деттіфосс, водоспад Гуллфосс, водоспад Віннуфоссен, водоспад Детіан та інші.