Оранжева

Оранжева — найдовша річка в Південній Африці, протікає територією ПАР, Лесото та Намібії. Довжина річки становить 2 200 км. Площа басейну становить 1 020 тисяч км².

Починається в масиві Монт-о-Сурс в Драконових горах на висоті понад 3 000 м як Сенку. Вся верхня течія знаходиться в межах Лесото. Після виходу річки з територій Лесото вона протікає глибокою долиною, а опісля злиття з річкою Вааль — по плато Кап. Середня течія служить кордоном між адміністративними одиницями ПАР Вільною Країною та Північною і Східною Капськими провінціями. Останні 800 км річка протікає пустельною місцевістю Високого Велда, де втрачає багато запасів води і стає досить вузькою. Тут вона приймає всього кілька пересихаючих приток та вадів.

Нижня ділянка (550 км) формує природний кордон між Південною Африкою та Намібією. До приокеанської низовини річка, після злиття з Хартбіс, спускається кількома водоспадами — Хандред та Ауграбіс. Останній простягається на кілька км і падіння його при цьому становить 146 м. По низовині Оранжева протікає в ущелині, а останні 97 км — по рівнині. Гирло річки має бистрини та піщані відмілини, що утруднює судноплавство.

Оскільки верхня течія знаходиться високо в горах, тому взимку вона замерзає. В нижній течії річка в літній сезон пересихає, але після злив рівень її стрімко підвищується. Паводки в період листопад-березень, зимова межень в період липень-серпень. Витрати стрімко змінюються з року в рік. Пересічні витрати води становлять 800 м³/с. Річний стік — 25 км³. Твердий стік — 153 млн тонн.