Водоспади

Водоспади - одні із найсимпатичніших і вражаючих творінь природи. Вид води, яка вільно падає в повітрі і розбивається на землі в хмарі бризок, створюючи гримлячий рев – дійсно, одне з прекрасних переживань у житті.

Крім того, більшість водоспадів розташоване у первозданній, захоплюючій місцевості, і в місцях біля водоспадів завжди можна помилуватися красивими краєвидами. Особливо вражають веселки, які утворюються над водоспадами. Таке явище природи описують навіть дослідники.

Лівінгстон із захопленням описав у своєму щоденнику веселку: "Видовище настільки прекрасне, що ним, напевно, захоплювалися пролітаючі ангели".

Водоспад – це, звичайно, геологічне формування, що складається з води, часто у формі потоку, який тече вертикально по стійкому до ерозії кам'яному утворенню, яке формує раптовий поріг на підвищенні або точці перепаду. Як показує практика, водоспади, насправді утворюються дуже повільно, протягом декількох тисяч років. Тому протягом людського життя важко помітити їх появу.

Деякі водопади формуються в навколишніх гірських середовищах, де ерозійна сила води висока, і курс потоку може підлягати раптовим і катастрофічним змінам. Або, як у Африці, ерадуючі властивості води дуже низькі, через швидкі прискорені біо-хімічні процеси. При цьому це сприяє швидкому утворенню спадів для майбутнього сходження води. У всіх випадках, водоспад, не є кінцевим продуктом багаторічної водної дії в цій галузі, а скоріше є результатом раптових геологічних процесів, типу зсувів, розломів або вулканічної дії.

Як правило, річка тече в горах, які, можливо, були сформовані лінією розлому. Протягом багатьох років поступово відділяються від краю цього рифу, і водоспад стійко відступає вгору за течією, створюючи в ущелині спад води. Часто, руйнування скелі трохи нижче стійкого рифу буде мати більш м'який вид. Це означає, що тут станеться підрізання, яке сформує дрібне подібне печері формування, відоме як гірський притулок або водобійне озеро під водоспадом і позаду водоспаду. У кінцевому рахунку, оголена, більш стійка поверхнева порода зруйнується під тиском, додаючи блоки каменів до течії водоспаду. Ці блоки каменів потім розламуються внизу в менші валуни, оскільки вони стикаються один з одним і також руйнують основу водоспаду тертям, створюючи глибокий басейн занурення. Потоки стають більш широкими та більш дрібними тільки перед водоспадами через течії по майданчику скелі, і існує, звичайно, глибокий басейн нижче водоспаду через кінетичну енергію води, що поглиблює підставу.

Водоспади можуть утворитися на краю льодовикового трогу, за допомогою чого потік або ріка, що тече в льодовик продовжує текти в долину після того, як льодовик відступив або розтанув. Також водоспади можуть утворюватися внаслідок землетрусу, коли в долинах, по яким протікає річка, утворилися значні обвали. Саме через це, водоспад на зовсім рівнинній річці може означати, що тут колись був землетрус.

Водоспад не зникає назавжди. Він просто перетворюється спочатку в пороги, а потім в більш спокійні річки. На місці минулого водоспаду залишається лише спокійна, велика річка. Тільки іноді пороги, які виникли в містах повороту річки нагадують своїм видом, що колись тут був водоспад.