Нігер

Нігер — річка в Західній Африці (на території держав Гвінея, Малі, Нігер, Нігерія), третя за довжиною і площі басейну в Африці після Нілу і Конго. Довжина 4 160 км, сточище 2 092 тисячі км², середня річна витрата води у гирлі 8 630 м³/сек, річний стік 378 км³, кількість мулу 67 мільйонів тонн на рік.

На мовах Манден Нігер називається Jeliba або Joliba ("велика ріка"), на мовах Туареґ — Egerew N-Igerewen "ріка річок", на мовах Сонгай — Isa Ber "Велика ріка", і на мові Йоруба — Oya. Походження назви Нігер, які спочатку застосовували тільки до середини річки, є невизначеним. Найбільш ймовірним видається варіант зміни під впливом латинського niger "чорний" туарезької назви egerew nigerewen, яка використовувалася в середній течії річки поблизу Тімбукту.[1][2] Оскільки Тімбукту знаходився на південному кінці головного Транс-Сахарського торгового шляху, що вів до західної частини Середземного моря, він був джерелом більшості європейських знань про регіон.

Річка бере початок під назвою Джоліба на схилах Леоно-Ліберійської височини, впадає в Гвінейську затоку Атлантичного океану, утворюючи дельту. Від витоків приблизно до 10° західної широти тече на північний схід у горах, переважно у вузькій долині, потім виходить на рівнини Судану, де розбивається на численні рукави і протоки і утворюючи внутрішню дельту; в районі міста Томбукту рукави знову з'єднуються в одне русло. Від Куруси до Бамако і нижче за місто Сегу долина широка; тут річка значно збільшує свою водоносність унаслідок впадання приток; судноплавна. Між містами Ке-Масина і Томбукту Нігер розділяється на багато рукавів і протікає в широкій, сильно заболоченій заплаві з великою кількістю проток, стариць і озер. Цей район є внутрішньою дельтою Нігеру тут колись річка впадала у велике безстічне озеро. У районі Томбукту рукав з'єднуються в одне річище. Далі річка тече в східному напрямі приблизно близько 300 км уздовж південної околиці пустелі Сахара, не приймаючи значних приток. Від поселення Бурем річка повертає на південний схід, нижче за місто Єлва перетинає Північно-Гвінейську височину, де приймає багато дрібних приток.

Далі, аж до гирла (близько 750 км.), річка тече в широкій долині, доступна для судноплавства. Прийнявши біля міста Локоджа найбільшу притоку — Бенуе — шириною до 3 км і завглибшки до 20 м і більше. За 181 км від океану (поблизу міста Аба) починається дельта Нігеру (24 тис. км²). За протяжністю найбільший рукав — Нун, для судноплавства користуються глибшим рукавом Форкадос. Морські припливи охоплюють велику частину дельти і лише на 35 км не досягають її вершини; висота їх на Форкадосі близько 1,2 м.

Нігер живиться водами літніх мусонних дощів і характеризується складним водним режимом. У верхній течії паводок починається в червні і у Бамако досягає максимуму у вересні — жовтні. У нижній течії підйом води починається в червні від місцевих дощів, у вересні він сягає максимуму, далі рівень падає, але в лютому знов підвищується у зв'язку з приходом сюди паводку з верхньої частини сточища.