Оріноко

Основні характеристики

Ця річка є однією з найбільш довгих річок у Південній Америці. Довжина річки становить 2 410 км. Площа басейну становить близько 1 млн. км². Ширина річки в середній течії становить 1-1,5 км, місцями до 3 км. Ширина річкової долини в середній течії — 3-10 км. Глибина річки в середній течії — 10-20 метрів. Живлення головним чином дощове. Розливи річки в нижній течії сягають 10-15 км та більше (до 22 км). В річному ході рівнів води добре виражений підйом в період із квітня по жовтень. В районі гирла річки Мета підйом води становить 8-10 м, біля міста Сьюдад-Болівар — 10-15 м [1], за іншими джерелами до 100 м. Морські припливи поширюються вверх по річці до міста Сьюдад-Болівар — 400 км від гирла. Під час припливів підвищення рівня води сягає 2 м. Пересічні витрати води на початку дельти становлять приблизно 29 тис. м³/с. При сильних паводках витрати становлять 50-55 тис. м³/с та більше, а в межень (з листопада по березень) — знижуються до 5-7 тис. м³/с. Річний стік води становить 915 км³. Твердий стік річки за рік в середньому становить 45 млн. т.

Течія

Оріноко бере початок біля гори Дельгадо-Чальбауд на західному схилі хребта Серра-Паріма, на висоті 1 047 м, в південній частині Гвіанського плоскогір'я. У верхів'ях має характер гірської річки з водоспадами висотою до 17 м. Через 80 км вона спускається до лісистої рівнини Гвіанської низовини та протікає до повороту на схід серед гірсько-погорбованої місцевості, обтікаючи до самої дельти північну частину Гвіанського плоскогір'я. Від впадіння річки Ґуавьяре по лівобережжю простягаються савани льянос. До гирла річки Мета Оріноко утворює низку порогів та бистрин.

Приймаючи численні притоки, Оріноко вже в середній течії перетворюється на могутню повноводну артерію. Річка має широку долину, яка місцями, на виходах метаморфічних порід, звужується до кількох сотень метрів, утворюючи так звані ангостури. Останні з таких звужень розташовані біля міста Сьюдад-Болівар. Нижче міста Барранкас, за 200 км від гирла, починається простора річкова дельта площею 41 тис. км², що простягається по морському узбережжю приблизно на 300 км. Тут Оріноко поділяється на 36 рукавів та численні протоки. Головні рукави: крайній лівий Манамо, судноплавний Макарео та найбільший (шириною 15-20 км) крайній правий Бока-Гранде.