Водоспад Детіан

Водоспад Детіан - один із наймальовничіших водоспадів в Азії і взагалі в світі. Крім того, він вважається найширошим водоспадом на території Азії і четвертим за величиною серед водоспадів, розташованих на кордоні двох держав. Поступається Детіан (або Детьян) тільки водоспаду Ігуасу на кордоні Бразилії і Аргентини, африканської Вікторії і найвідомішому з них всіх, Ніагарському водоспаду на кордоні Сполучених Штатів і Канади.

Гуркіт падаючої води Детіана можна почути здалеку. У сезон дощів сукупна ширина водоспаду досягає 208 метрів, і він по-справжньому вражає. Потік падає з трьох скельних уступів загальною висотою близько 120 метрів.

Розташований Детіан на кордоні Китаю та В'єтнаму, причому основна його частина припадає на китайський кордон, а В'єтнаму дісталися лише кілька потоків. З китайської сторони водоспад знаходиться в міському окрузі Чунцзо провінції Гуансі, а з в'єтнамської сторони до водоспаду примикає район Трангкхань провінції Каобанг, в 272 км на північ від Ханоя. По суті, це комплекс з двох великих водоспадів, утворений карстовими пагорбами навколо китайського повіту Дасін на річці, яка по-китайському називається Quy Xuân. Так чи інакше, це одна з приток річки Сіцзян.

У 1979 році, під час китайсько-в'єтнамської війни, околиці водоспаду Детіан стали одним з основних місць розміщення китайських військ через близькість в'єтнамського кордону.

Поруч з водоспадом знаходиться важкодоступна ущелина Тонглінг, в яку можна потрапити лише через печеру з сусідньої ущелини. Вона була відкрита зовсім недавно, і, на радість біологів і екологів, в ущелині збереглися численні види ендемічних рослин, які зустрічаються тільки тут. У минулому ущелина служила відмінним укриттям місцевим бандитам, чиї приховані скарби все ще знаходять в скелях з боку печери. Дорога, яка йде уздовж верхньої частини водоспаду, приводить до прикордонного каменя, який відзначає кордон між Китаєм і В'єтнамом.